Znovuvzkříšení jednoho z vozů Jawa 750, který byl vyroben jen v šesti kusech, je mimořádnou záležitostí. A navíc, když jde o auto velmi krásné. Sami odborníci z Národního technického muzea v Praze to považují za jeden z nejnáročnějších projektů v historii muzea. Příběh o znovuzrození zcela unikátního vozu, který vyhrál ojedinělý automobilový závod.
Automobilový unikát ožil
Jde o úplnou rekonstrukci vozu, který byl speciálně postaven jen pro jediný účel - pro závod 1000 mil československých, jejž pořádal Autoklub Republiky československé v letech 1933 až 1935. Je to legenda v dějinách domácího automobilového sportu.
Renovace stála milion, ale hodnota vozu je teď mnohonásobně vyšší
Posledního ročníku závodu se zúčastnila i továrna Jawa se šesti automobily postavenými právě pro tento závod. Měly dvouválcový dvoudobý motor o objemu válců 750 cm3, tři měly otevřenou dvousedadlovou karoserii, zbylé kusy byly jako uzavřené dvousedadlové kupé.
A právě toto kupé bylo stylisticky velmi zdařilé, dodnes je považováno za jeden z nejkrásnějších vozů v dějinách domácí automobilové výroby. Nyní znova ožilo...
Jediný dochovaný exemplář
Nejen motoristický fanda, ale určitě nikdo z těch, kdo umějí ocenit krásné věci, nepřehlédne v hlavní hale muzea nádherně zrestaurovaný unikátní vůz s velmi pohnutou historií. Jde totiž o jediný dochovaný exemplář z původních jen šesti vozů Jawa 750, které se zúčastnily v roce 1935 závodu 1000 mil československých.
V roce 1992 se podařilo Národnímu technickému muzeu získat ho do svých sbírek. Automobil zůstal téměř kompletní, ale v mimořádně špatném stavu, narušen korozí a hnilobou dřevěné kostry karoserie, která se prakticky rozpadala.
Jeho obnova byla dosud nejnáročnějším renovačním projektem v historii automobilové sbírky muzea. Zahájena byla počátkem roku 2001 a ukončena k 15. červnu 2005 - tedy přesně v den 70. výročí startu závodu, pro který byl tento vůz speciálně postaven.
Závod 1000 mil československých, který Jawa 750 absolvovala, uspořádal Autoklub Republiky československé v letech 1933, 1934 a 1935. Řadí se k legendám domácího automobilového sportu. Šlo o rychlostní závod na tehdy nejdůležitější domácí silniční trase Praha - Kolín -Německý Brod - Jihlava - Velké Meziříčí - Brno - Břeclav - Bratislava s tím, že účastníci závodu jeli z Prahy do Bratislavy a zpět do Prahy bez přerušení. A dokonce dvakrát.
Celkem tedy museli ujet téměř 1600 kilometrů v ostré jízdě bez odpočinku. Posledního ročníku závodu se zúčastnila i továrna Jawa se šesti automobily postavenými výhradně pro tento závod. Měly dvouválcový dvoudobý motor o objemu válců 750 cm3, pohon předních kol a neobvyklou bezrámovou konstrukci s nosnou dřevěnou příhradovou karoserií.
Tři z těchto automobilů měly otevřenou dvousedadlovou karoserii roadster, tři byly jako uzavřená dvousedadlová kupé. Zejména kupé bylo stylisticky mimořádně zdařilé a je dodnes považováno za jeden z nejkrásnějších vozů v dějinách domácí automobilové výroby. V závodě vozy Jawa zvítězily v kategorii do 750 cm3 a vyhrály i Teamovou cenu prezidenta republiky.
Nejrychlejší byl šestiválec
O vysoké sportovní úrovni závodu svědčí dosahované jízdní průměry. Absolutně nejrychlejší na této trati byl vítěz druhého ročníku Jindřich Knapp na třílitrovém šestiválci Walter Standard S, který celý závod ujel průměrem téměř 104 km/h a v poslední čtvrtině závodu z Bratislavy do Prahy dokonce dosáhl průměru 111,5 km/h.
Závod 1000 mil československých se těšil mimořádnému zájmu veřejnosti. Zúčastňovali se ho nejvýznamnější domácí jezdci i většina domácích automobilek, které pro tento závod stavěly dokonce i speciální "tisícimílové" vozy.
¨Zdroj: www.auto.idnes.cz